رونمایی از سه کتاب تجدید چاپ شده پرویز تناولی در آرت لانژ

سه کتاب ˝سرامیک˝، ˝طلسم˝ و ˝نمکدان˝ از آثار هنرمند برجسته معاصر پرویز تناولی که به تازگی تجدید چاپ شده است، جمعه ۲۹ آبان ماه در آرت لانژ و با حضور این هنرمند رونمایی می‏‌شود.

پرویز تناولی
کتاب “سرامیک” پرویز تناولی با مقدمه‌ای از مهدی سحابی یکی از سه کتابی است که پیش از این در سال ۱۳۸۷ منتشر شده بود و اکنون دوباره از سوی نشر بنگاه تجدید چاپ شده است و در این برنامه رونمایی خواهد شد.

images

سحابی در مقدمه خود درباره این کتاب نوشته است: “ترکیب عناصر پیشرو و مدرن هنر امروز با عنصرهای وام گرفته از کل سنت نگارگری ایران، از آثار باستانی تا باسمه‌های عامیانه امروزی از ویژگی همه کارهای تناولی است، اما چنین ترکیبی در سرامیک‌های او بارزتر است. این آثار با خلوصی بسیار بیشتر یک به یک خصیصه‌هایی را به نمایش می‌گذارند که او را شاخص‌ترین چهره هنر امروز ایران می‌کند.”

همچنین “طلسم” کتاب دیگری از این هنرمند است که پیش از این در سال ۱۳۸۵ منتشر شده بود. “طلسم، گرافیک سنتی ایران”، اثری پژوهشی از پرویز تناولی است. تناولی پژوهش برای تالیف این کتاب را ۳۰ ‌سال پیش در حالی که هنوز آخرین نسل رمال و فال‌گیر در شهرهای بزرگ و کوچک، روستاهای دور و نزدیک زندگی می‌کرده‌اند، آغاز کرده است.

521Z5_TPT1

او نمونه‌های بسیاری را در آرشیو خود نگه‌داشته و تصاویری از کتاب‌های فال‌گیران دوره‌گرد تهیه کرده است. کتاب تناولی دو بخش دارد؛ بخش نخست را طلسمات، معانی و اعداد وفقی بر پایه اسماء الحسنی، دربرمی‌گیرد، همان‌هایی که به گفته‌ی وی بر فلز و پارچه و پوست آهو می‌کندند و می‌نوشتند و روی لباس‌هاشان می‌دوختند.  بخش دوم، نقش حیوانات در امور روان درمانی و رفع مشکلات انسانی را شامل می‌شود. که همه‌ی این‌ها در طرح‌ها، نقش‌های گرافیکی خلاصه، ساده و نیز توام شده با اعداد و ارقام در نسخه‌ها و اشکال مختلف برای مداوا به کاربرد داشته است. بیش از دو سوم تصاویر ارایه شده در کتاب یاد شده اصلی و بقیه را تناولی خود از کتاب رمال‌ها و فالگیرها تصویربرداری کرده است.

سومین کتابی که جمعه ۲۹ آبان ماه در آرت لانژ رونمایی می‏شود تجدید چاپی از کتاب “نمکدان” اثر پرویز تناولی است. این کتاب که به دست‌بافته‎های عشایری و روستایی ایران اختصاص دارد را نخستین بار نشر نظر در سال ۱۳۹۰ منتشر کرده است و اکنون تجدید چاپ آن رونمایی خواهد شد.

namakdan

پرویز تناولی مجسمه‎ساز نامدار ایرانی که پژوهش‌های بسیاری در ابعاد مختلف هنر ایران داشته است، از جمله کارشناسان فرش ایرانی و بافته‌های عشایری نیز محسوب می‌شود. او سال‌های زیادی برای شناخت گبه، میان عشایر و روستاییان رفت و آمد داشت و سرانجام با چاپ مقاله‌ای پژوهشی در لندن در سال ۱۹۸۳، آن را به جهانیان معرفی کرد. او همچنین مجموعه‌ای از جواهرات را طراحی و ساخته است که با استقبال خوبی مواجه شده است.

پرویز تناولی حاصل پژوهش‌های خود را در مقاله‌ها و کتاب‌های متعددی مانند “قالیچه‌های تصویری” (که سال ۶۸ توسط انتشارات سروش منتشر شده) و “قفل‌های ایران” (از مجموعه هنرهای از یاد رفته ایرانی و شامل ۷۰۰ قطعه عکس از قفل‌های ایران از دوره ساسانیان تا دوره قاجار است) به چاپ رسانده است. موضوع قفل‌های ایران، به زبان انگلیسی هم توسط تناولی نوشته شده که در واشنگتن به چاپ رسید و با استقبال فراوانی روبه‌رو شده است.

63938_635831883095957668_l

همچنین علاوه بر رونمایی این سه کتاب آثاری از مجموعه “هیچ” پرویز تناولی و همچنین تعدادی از چاپ سیلک‎های این هنرمند یز در آرت‌لانژ به نمایش گذاشته خواهد شد.

رونمایی از سه کتاب پرویز تناولی عصر جمعه ۲۹ آبان ماه در آرت لانژ به نشانی خیابان فیاضى (فرشته) خیابان نیلوفر برگزار می‏شود.

Leave a Reply

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های ضروری مشخص شده‌اند. *