این دو یک رنگ / نگاهی بر نمایشگاه مشترک حسین یوزباشی و محمدصابر شیخ رضایی

حسین یوزباشی و محمدصابر شیخ رضایی دو هنرمندی هستند که در زمینه طراحی گرافیک، تصویرسازی و کارتون فعالیت دارند و همراهی و همکاری شان به برپایی نمایشگاه های مشترک منجر شده است. این دو هنرمند جوان، برای نشان دادن آثار خود به مخاطبین، از نمایشگاه های مشترک استفاده می کنند تا حرکتی نو در این زمینه انجام داده باشند.

“این دو یک” نام نمایشگاهی است که حسین یوزباشی و صابر شیخ رضایی برای اولین بار در اسفند ۸۷ با نمایش آثار منتخب پوسترهایشان، برپا نمودند و دومین  دوره از این نمایشگاه را در سال بعد از آن، یعنی در اسفند ۸۸ با ارائه منتخب آثار  تصویرسازی برگزار نمودند.

حال این “این دو، یک رنگ” نامی است که برای سومین نمایشگاه منتخب آثار پوستر این دو هنرمند انتخاب شده است.

3th-indoyek

حسین یوزباشی درباره انتخاب این اسم می گوید:

هدف ما از انتخاب این عنوان تاکید بر یکپارچگی در فعالیت مشترک در عین حفظ هویت فردی بود. یعنی به زبان ساده می شود این طور گفت : “دونفری که در فعالیت مشترک، با هم یکی هستند!  یک نفر واحد.”

البته می توان گفت در انتخاب اسم موفق بوده اند و مخاطب با شنیدن آن می تواند به مفهوم پی ببرد بی آنکه گیج و سردرگم شود.

سومین نمایشگاه حسین یوزباشی و محمدصابر شیخ رضایی، شنبه ۲۴ بهمن با حضور جمعی از هنرمندان در نگارستان شاهد افتتاح شد و رسما شروع به کار نمود. آثاری که در این نمایشگاه به معرض نمایش گذاشته می شوند، منتخبی از آثار پوستر یوزباشی و شیخ رضایی در زمینه های موضوعی متفاوت هستند که بخشی از آن ها را در ادامه مشاهده می نمایید.

آثار حسین یوزباشی در نمایشگاه این دو یک رنگ

آثار محمدصابر شیخ رضایی در نمایشگاه این دو یک رنگ

سومین نمایشگاه این دو یک، از ۲۴ بهمن ماه تا ۲ اسفند ۹۴ بر پا است و علاقمندان می توانند در این بازه از ساعت ۹ الی ۱۲ صبح و ۱۴ الی ۱۹ بعداز ظهر از آثار دیدن نمایند.

نشانی : نگارستان شاهد؛خیابان ولیعصر،نرسیده به طالقانی،نبش کوچه رحیم زاده

در ادامه نیز یادداشت سیدحمید شریفی آل هاشم بر سومین نمایشگاه این دو یک رنگ را می خوانید :

بسمه تعالی

برای نمایشگاه منتخب آثار طراحی پوستر حسین یوزباشی و محمد صابر شیخ رضایی.”این دو یک رنگ”

“طراوت هنر”

نوشتن برای هنرمندانی که آثارشان سرشار از طراوت و شادابی است انسان را سرشوق و اشتیاق می آورد،خصوصا اینکه این هنرمندان عزیز “این دو یک”باشند.طراوت و شادابی از خصوصیات و ویژگی های بسیار مهم در ساحت هنر هستند و می توانند ابعاد متفاوتی داشته باشند و امورات مختلف را در بر بگیرند،و اما در طراحی گرافیک این خصوصیت می تواند گستره ای وسیع از جمله طراحی ایده،طراحی ساختار و اجرا،زبان و بیان بصری و… را شامل شود.

همین که طراح از افتادن در ورطه کلیشه های رایج با یک پُز روشنفکری و گالری پسند پرهیز می کند،این حرکت به خودی و خود اولین اقدام به سمت تجربه جدید و راه نو می باشد،هر چند این امر با مشکلات و سختیهایی همراه است ولی اگر این راه با هوشمندی و تدبیر پیموده شود،یقینا شیرینی و طراوت را با خود همراه دارد. پرهیز از تکرار و تقلید از آثار دیگران،جسارت در بازآفرینی جملات تصویری نو،همراه با طعم و لحن فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی هنرمند را به کشف و شهودی جدید در زبان و بیان بصری رهنمون می کند.

فعالیت هنرمندان طراح گرافیک عموما در موضوعات فرهنگی همیشه با مشکلات فراوان همراه بوده است.از بی توجهی مدیران فرهنگی هنری و عدم آگاهی آنها از قابلیت های کاربردی هنر گرافیک گرفته تا اندک بودن تعداد سفارش دهنده فهیم و دانا که حداقل در فرآیند سفارش اثر از کم و کیف خواسته های خود آگاه باشد و عدم تناسب حق الزحمه کار با حجم و نوع فعالیت انجام گرفته،از جمله موانعی هستند که پیش پای هنرمندان علاقمند این عرصه قرار دارد و اغلب موجب دلسردی آنان می شود، تا جایی که گرایش طراحان گرافیک به حضور در عرصه فرهنگی را بسیار کم نموده است.زیرا فعالیت در حوزه فرهنگی هم مشکلات میدانی  مانند درآمد حداقلی و سرو کله زدن با سفارش دهنده غیر حرفه ای را دارد و هم به دلیل در آمیختن موضوع با اندیشه و تفکر از پیچیدگی های خاص برخوردار است و از الزامات انجام پروژه در این حوزه داشتن توانمندیهای هنری و علمی بالا و صرف وقت بیشتر می باشد.البته با ذکر همه این مشکلات،هنوز هستند هنرمندانی که پا پس نکشیده اند و با تمام عشق و علاقه خود را وقف این عرصه کرده اند،بی مهری ها از میدان بدرشان نکرده و جذابیت های مالی حوزه های تبلیغاتی و تجاری طراحی گرافیک آنها را به حاشیه امن معیشت زندگی نکشانده و همچنان ثابت قدم به راه خود ادامه می دهند.

حسین یوزباشی و محمدصابر شیخ رضایی از معدود هنرمندان از این جنس هستند که باید حضورشان را در حوزه  فرهنگی بسیار مغتنم دانست.

داشتن سواد تحصیلی دانشگاهی،تجربه کاری اثربخش در اغلب شاخه های طراحی گرافیک،حضور فعال و مستمر در عرصه های هنری و نمایشگاهی،توانمندی های خلاقانه هنری،پیوسته آموختن را ترک نکردن و انتقال و تقدیم آموخته ها و تجربیات به طالبان آن و آرمانخواهی از آنان هنرمندانی پیش رونده و پویا ساخته است.

نمایشگاه منتخب آثار طراحی پوستر این دو هنرمند که با عنوان “این دو یک رنگ” برگزار شده است.

بخوبی حقیقت این تلاش را برای طی کردن این مسیر به ما نشان می دهد.

پوسترهای ارائه شده در این نمایشگاه که اغلب آنها در سالهای اخیر منتشر شده اند،در عین تنوع تکنیک،اجرا و ساختار فضای تصویری،دارای انسجام هدفمند بصری هستند و به لحاظ موضوع از محدوده فرهنگی، سیاسی، مذهبی فراتر نرفته اند و در لحن زبان بصری بخوبی با مخاطب عام ارتباط برقرار می کنند و همزمان در جهت ارتقاء سواد بصری مخاطب قدم برمی دارند.

حسین یوزباشی با تسلط قابل توجه و استفاده مناسب از ویژگی های ترسیمی بخوبی از عهده ایجاد فضای تصویری خلاقانه و در عین حال راحت و صمیمی برآمده است و در یک ارتباط تصویری مخاطب را در دریافت بیان حسی و موضوعی مورد نظر طراح همراهی می کند،و در طراحی ایده از پیش زمینه های ذهنی مخاطب بخوبی بهره برده است،بگونه ای که بلافاصله بعد از اولین مواجهه دیداری مخاطب با اثر و انطباق تصویری ذهنی او،منجر به دریافت موضوع و محتوای مورد نظر طراح می گردد.

محمدصابر شیخ رضایی هم با بهره گیری از قابلیت های فتومونتاژ و طراحی حروف در طراحی پوستر فضایی جذاب و دلنشین را تصویرسازی کرده است و ما را به حضور در آن دعوت می کند تا لحظاتی را در آن سپری کنیم و با تدبیر هوشمندانه ای که از قبل اندیشیده مضامین و موضوعاتی را که طراحی کرده است به ما پیشکش کرده و این پذیرایی گرافیکی و ارتباط تصویری را با رویکردی کاملا حرفه ای به خوبی به انجام می رساند.

برای این دو یک آرزوی توفیق روزافزون و فتح قله های بالاتر را از خداوند مسئلت دارم.

سیدحمید شریفی آل هاشم


 

Leave a Reply

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های ضروری مشخص شده‌اند. *