جشنی به رنگ اصفهان / نگاهی بر آثار حامد مغروری

حامد مغروری از جوانان هنرمند اصفهان است که در سال های اخیر با پوسترها و نشانه های خود توانسته است به خوبی با مردم جامعه و قشر هنرمند ارتباط برقرار نماید. وی متولد ۱۳۶۴ بوده و هم اکنون علاوه بر تدریس طراحی گرافیک، مدیریت آتلیه و استودیو کارگاه را بر عهده دارد.

maghroori-hamed

پوسترها و طرح جلدهای او را کمابیش دیده ایم و برخی از آنها را به یاد سپرده ایم. برای مثال پوستر بیادماندنی او درباره شهدای غواص با عنوان مرواریدهای خاکی، که از سوی مردم با استقبال خوبی مواجه شد.

Maghroori-poster-cover (8)

او در زمینه های دیگر نیز تجربه ی طراحی پوستر و جلد کتاب دارد که تصاویر زیر بخشی از آنها هستند.

پوسترهای حامد مغروری را شاید بیشتر دیده باشیم اما مجموعه ای از آثار طراحی نشان و تایپوگرافی های او کمتر دیده شده اند. در ادامه این مطلب بصورت ویژه به آثار طراحی لوگو و لوگوتایپ این هنرمند پرداخته ایم و  بخشی از فعالیت های این هنرمند جوان را می بینیم که بصورت اختصاصی در اختیار یاقوت قرار داده شده اند و برای اولین بار منتشر می گردند. با دیدن این آثار به خوبی متوجه نقش پر رنگ تایپوگرافی و استفاده از حروف در طراحی نشانه ها می شویم. او توانسته است با شناخت خوب حروف و تایپ فارسی، معانی مختلفی را در دل کلمات جای دهد. دومین ویژگی قابل تحسین آثار مغروی، اجرای مناسب ایده های اولیه و توجه کافی به فرم کلی نشانه است به طوری که نه لطمه ای به فرم وارد گردد و نه قاعده ای از قواعد حروف نگاری را زیر پا گذارد.

jashni berang zaeri tasbih tafavot tabasom sobhan simorgh

AYN etod simorgh etod sama2 revayatkhane revayatkhane 1 revayat moghavemat mehrestan makan labayk khat ketab baz harir golestan ghalamsefid ayn ayene ayene etod alemam alhosein abnaolemamam

یکی از ویژگی های قابل توجه در آثار حامد مغروری، مشخص بودن مبنای طراحی هر کدام از نشانه هاست که به خوبی نشان می دهد ایده ی اولیه به چه شکلی صورت گرفته و در ادامه با چه روندی به اجرا رسیده است. در ادامه، چند کلیپ موشن گرافیک نیز پیرامون روند طراحی برخی نشانه ها مشاهده می نمایید.

لوگوی آینه

لوگوی سیمرغ

لوگوی روایتخانه

۴ نظرارسال نظر

Leave a Reply

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های ضروری مشخص شده‌اند. *