۱۰۰ اعلان و اعلامیه از دوره قاجار و پهلوی

کتاب « ۱۰۰ اعلان و اعلامیه از دوره قاجار و پهلوی » از مجموعه شخصی ناصرالدین حسن زاده با مقدمه آیدین آغداشلو در آخرین روزهای تابستان سال جاری از انتشارات ایده روانه بازار شد.

100 اعلان و اعلامیه از دوره قاجارو پهلوی

به گزارش یاقوت، این کتاب سومین مجموعه از مجموعه کتاب‌های «۱۰۰» است که در راستای یکی از مهمترین دغدغه‌های انتشارات ایده از شروع فعالیت‌ یعنی فقرزدایی از آرشیوسازی در ایران شکل گرفته است و در این راستا تاکنون کتاب های «۱۰۰ آگهی مطبوعات ایران» و «۱۰۰ پرتره جهان پهلوان تختی» به چاپ رسیده است.

کتاب حاضر، گزیده‌ای از اعلان‌ها و اعلامیه‌های دوره قاجار و پهلوی است ، که همزمان با رویکردهای تجددخواهی در ایران و رویکردهای مردم سالاری، طی سال‌های ۱۲۹۰ هجری شمسی تا ۱۳۳۰ را دربرمی‌گیرد. نمونه‌های اعلان‌های فرمایشی شاهی و نمونه‌های احکام دینی بیشترین اسناد این مجموعه را دربرمی‌گیرد و سعی شده زمینه تورق بخش مهمی از تاریخ معاصر ایران را پیش روی پژوهشگران قرار دهد.

کتاب «۱۰۰ اعلان و اعلامیه»با روشن کردن مراحل اولیه تکوین گرافیک معاصر ایران، می‌تواند راهنمای مناسبی برای اهل تحقیق باشد و با دانستن این مهم که بازیابی منابع شکل‌گیری گرافیک یکصد سال گذشته ایران چقدر دشوار و متون چاپ شده در این زمینه در چه میزان اندکی است، ارزش این کتاب دوچندان می‌شود.

کتاب “۱۰۰ اعلان و اعلامیه” در ۱۷۶ صفحه و با قیمت ۵۰ هزار تومان، به بازار نشر عرضه شده است.

Leave a Reply

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های ضروری مشخص شده‌اند. *