هنرمند گرافیست: کپی کاری آثار گرافیک جوانان افزایش یافته است

قباد شیوا اظهار کرد: کپی­ کاری در آثار جوانان زیاد شده که البته در هنرمندان حرفه ای هم کپی ­کاری می کنند و این امکان فکر کردن و خلاقیت را می گیرد.
وی ادامه داد: دسترسی به اطلاعات بد نیست اما هجوم اطلاعات سبب شده جوانان به جای خلاقیت و فکر کردن، سریع طرحی را کپی کنند. مثل فست فود این هم ‘فست گرافیک’ است.
شیوا، در ادامه با اشاره به جشنواره هنرهای تجسمی جوانان افزود: در کلیت جشنواره آثار خوب و با کیفیتی دیده می ­شد اما آثار طراحی گرافیک جشنواره امسال در حد انتظار نبود. وی ادامه داد: چند سال قبل آثار بهتری از جوانان دیدم اما در جشنواره امسال بیشتر جوانان سعی کرده بودند ‘دوستی’ و ‘موسیقی کردستان’ را که موضوع رشته طراحی گرافیک جشنواره بود، با رنگ ­های تیره طراحی کنند.
شیوا گفت: استفاده از کامپیوتر و اینترنت هرچند در بسیاری از زمینه ­ها مناسب است اما در طراحی ­گرافیک، خلاقیت را از بین می برد و کپی­ کاری را افزایش داده است، در حالی که در بعضی کشورها، اجازه­ استفاده از کامپوتر را در دانشگاه های هنر نمی دهند.
به گزارش روابط عمومی مرکز هنرهای تجسمی، وی ادامه داد: دانشگاه ها نیز در این وضعیت نقش دارند، در دوره ­ای تعداد دانشجویان و دانشکده ­های گرافیک کم بود و استادان حرفه­ ای بودند اما امروز که از زابل تا بابل دانشکده­ های هنر و گرافیک داریم و دانشجویان و علاقه­ مندان گرافیک فراوان است، استادان برخوردار از دانش و تخصص کافی، پاسخگو نیستند و افرادی به عنوان استاد در دانشگاه ها آموزش می دهند که خود، دانش و شناخت کافی ندارند.

 

منبع

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های ضروری مشخص شده‌اند. *