مراسم یازدهمین سالگشت مرتضی ممیز با حضور هنرمند سوییسی

مراسم سالگرد رفتن مرتضی ممیز، امسال نیز مانند ده سال گذشته به همت موسسه‌ی فرهنگی هنری ممیز و دوستداران ایشان در روز جمعه پنجم آذر از ساعت ۱۸ تا ۲۰ در خانه‌ی هنرمندان ایران  برگزار می‌شود.

در گالری مرتضی ممیزِ خانه‌ی هنرمندان طرح‌های اولیه‌ی برخی از نشانه‌های او نمایش داده خواهد شد.

امسال مِلک ایمبودن طراح گرافیک و عکاس از سوییس مهمان مراسم خواهد بود. او در این مراسم به نمایش آثار خود و سخنرانی خواهد پرداخت. گالری‌های زمستان و پاییز محل نمایش پوسترهای ایمبودن و گالری میرمیران محل نمایش گزیده‌ای از آثار شاگردان ایمبودن خواهد بود.

cover-m

مِلک ایمبودِن در سال ۱۹۵۶ در شهر استنز در کشور سوییس به دنیا آمد. در سال ۱۹۷۲ در رشته‌ی طراحی داخلی تحصیل کرد و بعد از  پایان تحصیلاتش تا سال ۱۹۸۴ در این رشته مشغول به‌کار بود. در همین دوره به طراحی و فن چاپ علاقمند شد. در سال ۱۹۸۴ به تحصیل در رشته‌ی طراحی گرافیک در مدرسه‌ی هنر لوتسرن مشغول شد. در طول تحصیل پنج ساله‌اش، هم‌زمان در دفاتر طراحی در ایتالیا و سوییس کارمی‌کرد . بعد از پایان تحصیلاتش در سال ۱۹۸۹برای دو سال به عنوان دستیار کارگردان هنری در زوریخ کار کرد.

momayez-11

در سال ۱۹۹۱ سفرهای زیادی به آمریکای جنوبی داشت و عکس‌های سیاه‌و‌سفید بسیاری گرفت، که بسیاری از آنها در حال حاضر در نمایشگاه‌های گوناگون مانند کتابخانه‌ی ملی پاریس هستند. ایمبودن از سال ۱۹۹۲ به عنوان طراح گرافیک و عکاس مستقل در سوییس و خارج از آن فعالیت کرده است. پوستر های او که اغلب در حوزه‌ی فرهنگ هستند در جشنواره‌های ملی و بین‌المللی زیادی تقدیر شده‌اند. او از سال ۱۹۹۸ عضو انجمن بین المللی طراحان گرافیک (AGI) است و به عنوان رییس AGI سوییس از سال ۲۰۰۶ فعالیت می‌کند.

اکنون عکاسی بخش جدانشدنی از زندگی ایمبودن  است. پروژه‌های عکاسی او بارها در نمایشگاه‌های بین‌المللی نمایش‌داده شده‌اند.

مِلک ایمبودِن در هر دو رشته‌ی طراحی گرافیک و عکاسی در دانشگاه‌های گوناگون مانند برن، لوتسرن و  زوریخ تدریس تدریس می‌کند. او هم‌چنین برای سخنرانی به پکن، تایپه، مسکو، نیویورک، پاریس، برنو، کراکوف، و تهران دعوت شده است. علاوه بر این، او به عنوان استاد مهمان در رشته‌های عکاسی و طراحی گرافیک برای مدت  زیادی در کارلسروهه تدریس کرده و از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ نیز استاد مهما‌ن در رشته‌ی عکاسی و طراحی گرافیک در دانشگاه هنر برلین بوده‌است. او اکنون در شهر بوخس در مرکز سوییس زندگی و کار می‌کند.

Leave a Reply

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های ضروری مشخص شده‌اند. *