عاشورا در قاب پوستر

آغاز ایام محرم و عزای اهل بیت علیهم السلام را به شما عزیزان تسلیت عرض می‌کنیم و امیدواریم عزاداری‌های شما مورد قبول درگاه احدیت قرار گیرد.

در این مطلب با توجه به ایام محرم، آثار جدیدی از هنرمندان در موضوع عاشورا را منتشر کرده‌ایم. این موضوع همواره مورد استقبال هنرمندان بوده‌است و ابعاد و زوایای بسیار زیادی از آن توسط طراحان به تصویر کشیده شده‌است. مظلومیت، ایثار، مقاومت،شهادت،شجاعت،تنهایی و بسیاری از صفات حضرت سیدالشهدا علیه السلام و اهل بیت پاک و مطهر ایشان با هنر گرافیک، نقاشی و تصویرسازی به روی تصویر پا نهاده و مردم با بسیاری از آن‌ها خاطرات طولانی و قدیمی دارند. این هنر از کتیبه‌های قدیمی آغاز شده و تا کنون به هنرهای دیجیتال امروزی ادامه دارد، اما می‌توان گفت هیچ‌گاه رنگ و بو و تازگی آثار قدما و اهل فن از بین نرفته و هنوز هم مورد استقبال طراحان گرافیک و تصویرسازان است و حتی در آثار بسیاری از آنها تکرار و الگو قرار داده می‌شود.

چند اثر بازسازی شده توسط کانون هنرهای شیعی از دوران قدیم در موضوع محرم و عاشورا را در کنار آثار جدید و سبک‌های امروزی، با یکدیگر در این شماره مشاهده می‌نماییم.

 

۳ نظرارسال نظر

  • بسیار زیبا. طرح هایی که حالت گلدوزی دارند، واقعا گلدوزی شده و اسکن شده اند یا با فتوشاپ طراحی شده اند؟
    با تشکر

    • سلام
      این طرح‌ها گلدوزی هستن. در گرافیک امروزی، تمایل به واقعی بودن بیشتره تا کامپیوتری و مصنوعی بودن. هیچ وقت کار کامپیوتری حس کار طبیعی رو به مخاطب نمیده. به همین دلیل هست که اینستالیشن به عنوان تکنیکی برای طراحی گرافیک، امروز بیشتر مورد استفاده طراحان گرافیک قرار می‌گیره.

Leave a Reply

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های ضروری مشخص شده‌اند. *