فراخوان دومین همایش هنر و تبلیغ اعلام شد

دومین همایش علمی، پژوهشی و کاربردی هنر و تبلیغ با محوریت هنرهای تجسمی با عنوان «کتاب آرایی دینی در فرهنگ و تمدن اسلامی» هفتم و هشتم مهرماه امسال توسط مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه در قم برگزار می شود.
abse
کتاب‌آرایی معماری کتاب است
رئیس مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در نشست رسانه ای این همایش اظهار کرد: کتاب‌آرایی معماری کتاب بوده، همان اندازه که معماری از ظرافت‌های فرهنگی و کیفی ویژه برخوردار است، کتاب‌آرایی نیز به همین صورت است.
محمد حسنی خاطرنشان کرد: صفحه‌آرایی، جلد، خط و خوشنویسی، نوع قلم، عرضه، بحث رنگ، دیگر ابعاد زیبایی‌شناسی و … دارای دلیل و حکمت است.
وی با اشاره به نسبت کتاب‌آرایی در فرهنگ گفت: این نسبت شبیه نسبت معماری در فرهنگ شهرسازی است، همچنان که رگه‌هایی از کتاب‌آرایی موجود است، رگه‌هایی از کتاب‌آرایی معطوف به حافظه تاریخی وجود دارد.
رئیس مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی خاطرنشان کرد: تاکنون همایش و گردهمایی در این موضوع مهم برگزار نشده است تا ابعاد تئوری، عملی و هنری و تجسمی آن بررسی شود.
وی عنوان کرد: کتاب محصول فرهنگی و هنری بوده و محصول کار تجسمی است، بنابراین هر روز با آن سر و کار داریم، همه اقشار، گروه‌ها و زن و مرد، کودک و نوجوان با هنر کتاب‌آرایی سر و کار دارند.120862_359
حسنی یادآور شد: ابعاد تئوری، نظری، آسیب‌شناسی، مخاطب‌شناسی، اقتصاد، فرهنگ و جریان‌شناسانه کتاب‌آرایی باید مورد تامل قرار گیرد، البته در این زمینه کم‌کاری صورت گرفته است.
رئیس مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی با بیان اینکه از قرآن و ادعیه تا رمانی که با دغدغه دینی نوشته می‌شود کتاب دینی است، گفت: این بخش دامنه گسترده‌ای را شامل می‌شود که بخش فراوانی از حوزه نشر را در بر می‌گیرد، همه آثار نوشته شده این بخش در موضوعات دینی است.
وی ابراز کرد: دومین همایش هنر و تبلیغ دارای دو بخش پژوهشی و مقاله و هنرهای تجسمی است و علاقمندان تا پایان تیرماه جاری فرصت دارند آثار خود را در حوزه کتاب آرایی در حوزه دین و دامنه‌های آن به دبیرخانه ارسال کنند.
محمد حسنی عنوان کرد: آثار ارسال شده در ۳۱ مردادماه داوری می‌شوند و ۲۵ شهریورماه نیز نمایشگاهی از آثار برگزیده برپا خواهد شد.
وی اظهار کرد: هفتم و هشتم مهرماه همایش هنر و تبلیغ در قم برگزار می‌شود و اختتامیه آن نیز عصر هشتم مهرماه در قم برگزار خواهد شد.

حضور کتب اسلامی کشورهای همسایه در همایش
در ادامه دبیر علمی و هنری همایش اظهار داشت: با اینکه این همایش یک همایش ملی است، اما تلاش شده است که همایشی فراملی شود و از کتاب اسلامی کشورهای اسلامی همسایه نیز به این همایش راه یابند.
مسعود نجابتی ادامه داد: دومین همایش هنر و تبلیغ در پی یک کار بزرگ مغفول مانده در حوزه نشر کتاب است که بتواند آن را نمایش و به قضاوت بزرگان و اساتید فن بگذارد.
وی افزود: مخاطب این رویداد بزرگ کشورهای اسلامی شرق و غرب ایران هستند و برخی داوران نیز خارج از ایران حضور دارند.
دبیر علمی و هنری همایش یادآور شد: نمایشگاهی از آثار فاخر قدما، در کنار آثار معاصران داریم و قصد داریم نمایشگاهی از آثار کتاب‌های دینی ادیان دیگر در صورت همکاری سفارتخانه‌ها داشته باشیم.
وی با اشاره به بخش تجربی همایش گفت: کسانی که در این بخش تجربیاتی دارند ولی هیچگاه نتوانستند آنها را عرضه کنند و هیچ ناشری حاضر نشده آن آثار را چاپ کند، می‌توانند در بخش تجربی نمایشگاه آثار خود را ارائه دهند.
لزوم توجه ویژه به نقش کتاب آرایی دینی در فرهنگ اسلامی
دبیر اجرایی همایش هنر و تبلیغ نیز در این نشست با تاکید بر نقش بسزای رسانه ها در اطلاع رسانی گفت: تاکنون موضوع این همایش مغفول واقع شده است تا به آرای عموم، پژوهشگران و قضاوت اهل فن و هنر برساند و از این منظر تلاش شد تا جمعی از فرهیختگان را در شورای سیاستگذاری، هیات علمی و داوری همایش دعوت به همکاری کنیم.
ابراهیم سلیمانی در رابطه با نحوه برگزاری این همایش افزود: آثار پژوهشی از محورهای اصلی مانند کتاب‌ آرایی، فرهنگ و تمدن اسلامی، تصویرسازی در فقه شیعه، کتاب ‌آرایی و ریخت ‌شناسی، کتاب ‌آرایی، نظریه ‌های جدید و نظریه ‌پردازی بومگرا، کتاب ‌آرایی، نقد و آسیب‌شناسی (تحلیل و نظریه ‌پردازی) و کتاب آرایی و اقتضائات امروز تشکیل شده است.
وی خاطرنشان کرد:‌ آثار پژوهشی شامل آثار علمی پژوهشی و ارائه یافته‌ ها و تحقیقات تجربی، کاربردی و ترجمه است.
این هنرمند با اشاره به آثار تجسمی در قالب آثار چاپ شده و تجربی گفت: این بخش شامل‌ کتابت، تهذیب، تشعیر و جلدسازی قرآن کریم، احیای تراث (کتاب ‌آرایی در حوزه تراث اسلامی)، طرح جلد و صفحه ‌آرایی کتاب های دینی، تصویرسازی، صفحه‌ آرایی و طراحی جلد کتاب های دینی در گروه‌ های سنی کودک و نوجوان است.120863_716 (1)
وی افزود: طراحی حروف، آثار تجربی (آثاری که هنرمندان با ذوق و خیال خود سامان داده ولی به چاپ نرسیده است)، بخش غیررقابتی (خارج از مسابقه) و بخش ویژه (نکوداشت پیشکسوتان خوشنویس، صحاف، نگارگر، گرافیست، تصویرگر، ناشر و مدیر تولید) از دیگر موارد این بخش است.
سلیمانی در بخش دیگر سخنان خود از برگزاری دو نمایشگاه تخصصی کتاب از جمله کتاب های علوم قرآنی در استان قم در سال جاری خبر داد.
لازم به ذکر است موضوع همایش آثار پژوهشی و گرافیکی کتاب آرایی در حوزه فرهنگ و تمدن اسلامی است و آثار ارسالی باید در حوزه کتب دینی (آثار منتشر شده برای معرفی، تبیین و ترویج فرهنگ و تمدن اسلامی)، قرآن، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه و کتب ادعیه، تراث اسلامی همچون آثار تفسیری، روایی و کتاب‌هایی که برای احیای فاخر دینی چاب شده‌اند، آثار چاپ شده علمای دین، آثار نوشته شده در موضوعات دینی و آثار نگاشته شده با دغدغه دینی باشد.
بخش دوم آثار نیز می‌تواند در حوزه کتاب آرایی حوزه دین، کلیه امور هنری طراحی یونیفرم، جلد،‌ تصویرسازی، کتابت، خوشنویسی، تذهیب، تشعیر و صفحه آرایی در آماده سازی کتاب‌های دینی باشد.
گفتنی است تقویت زبان گسترده و کارآمد گرافیک در حوزه کتاب آرایی دینی و تقویت بنیان‌های نظری و پژوهشی هنر کتاب آرایی در فرهنگ و تمدن اسلامی از اهداف برگزاری دومین همایش هنر و تبلیغ است.
geld

Leave a Reply

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های ضروری مشخص شده‌اند. *