باز طراحی نشریه برهان / حسین یوزباشی

نشریه‌ی برهان یکی از مجلات زیر مجموعه مجلات رشد است که با موضوع ریاضیات برای نوجوانان منتشر می‌گردد. این نشریه بیش از ۲۰ سال سابقه فعالیت دارد و دانش‌آموزان زیادی با آن آشنا هستند. حال تغییرات گرافیکی عمده‌ای در این نشریه اتفاق افتاده‌است که پس از ۲۰ سال چهره‌ی برهان را دگرگون نموده‌است.

حسین یوزباشی طراح گرافیک متولد ۱۳۶۴ است که مسئولیت این باز طراحی در نشریه برهان را بر عهده داشته‌است. او در این زمینه می‌گوید:

پروژه مجله برهان شامل یک دوره ۸ شماره‌ای همراه با تغییر و تحولات تمام عیار گرافیکی بود که حتی ماهیت رنگ چاپ صفحات داخلی از تک رنگ به ۴ رنگ تغییر یافت. این رویداد معمولا در سری مجلات رشد خیلی کم اتفاق می‌افتد و این موضوع حساسیت کار را دو چندان کرده بود. تغییرات کلیدی این نشریه شامل طراحی نشانه جدید، یونیفرم و گرید جدید، سرکلیشه‌ها، تصویرسازی‌ها و … است که در کنار یکدیگر پرونده‌ای کامل را تشکیل می‌دهند.

شماره‌های پیشین مجله برهان قبل از باز طراحی به شکل زیر بوده‌اند.

نشریه برهان یک نشریه دانش‌آموزی است و حسین یوزباشی سعی کرده تا علاوه بر در نظر گرفتن قواعد و اصول گرافیکی، جذابیت بصری برای این قشر از مخاطبان را رعایت نماید. در ادامه مجموعه‌ای از اتودها، کلیشه‌ها، صفحه‌آرایی صفحات داخلی و جلدهای نشریه برهان رشد را مشاهده می‌نمایید.

اتودها برای نشان

اتودها برای نشان

نشان های پیشنهادی

نشان های پیشنهادی

نشانه نهایی

نشانه نهایی

پیکتوگرام ها

پیکتوگرام ها

جلد-پشت و رو (7) جلد-پشت و رو (6) جلد-پشت و رو (5)جلد-پشت و رو (8) جلد-پشت و رو (4)

جلد-پشت و رو (1) جلد-پشت و رو (3) جلد-پشت و رو (2)

صفحات (2)  صفحات (75) صفحات (74) صفحات (73) صفحات (68) صفحات (67) صفحات (57) صفحات (54) صفحات (53) صفحات (51) صفحات (49) صفحات (46) صفحات (45)  صفحات (39) صفحات (37) صفحات (35) صفحات (33)  صفحات (29) صفحات (23)  صفحات (21)

در ادامه نیز یادداشت سرکار خانم چمن آرا سردبیر نشریه برهان را در این باره می‌خوانید:
ماهنامه‌ی رشد برهان ریاضی متوسطه اول، مجله‌ای است درباره‌ی ریاضیات با هدف علاقه‌مندتر کردن دانش‌آموزان به ریاضیات و آشنایی بیشتر آنها با فرهنگ ریاضی و ماهیت آن. این مجله هشت شماره در هز سال تحصیلی و برای دانش‌آموزان پایه‌های هفتم و هشتم و نهم دوره‌ی متوسطه اول توسط دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی (وابسته به سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش) چاپ می‌شود –که پیش از تغییرات اخیر در نظام آموزشی، با نام «رشد برهان ریاضی دوره‌ی راهنمایی» منتشر می‌شد–. رشد برهان متوسطه اول با انتشار شماره‌ی ۸۲ آن در اردیبهشت ۱۳۹۵، بیست و یکمین سال انتشار خود را به پایان رساند.
طی این بیست و یک سال، مجله تغییرات بسیاری به خود دیده است: از ناشر آن–که در پنج سال نخست، توسط انتشارات مدرسه چاپ می‌شد-، تا سردبیران، تحریریه، تعداد انتشار در سال (بیست سال به صورت فصل¬نامه و دوره-ی اخیر به صورت ماهنامه)، ساختار، محتوا و حتی شکل ظاهری مجله (که حدود بیست شماره از آن در قطع وزیری و مانند کتاب بود) و نوع چاپ و بالاخره گرافیک آن.
۵۰ شماره از مجله به صورت تک رنگ چاپ شد. از شماره‌ی ۵۱ تا ۷۴، مجله دو رنگ چاپ می شد ولی در شماره های ۷۱ تا ۷۴ (دوره‌ی بیستم)، ۸ صفحه‌ی وسط مجله رنگی شد و بالاخره از شماره‌ی ۷۵، با ماهنامه شدن مجله، تمام صفحات مجله، رنگی چاپ شدند.
قطعاً امکان استفاده از رنگ، علاوه بر تأثیر مستقیم بر شیوه‌ی صفحه‌آرایی، بر محتوا و مطالب مجله نیز تأثیر گذاشته است. نوشتن برای یک مجله‌ی رنگی با نوشتن برای یک نشریه‌ی سیاه و سفید یا حتی دو رنگ کاملاً تفاوت دارد؛ همان‌گونه که گرافیک یک مجله‌ی رنگی نیز باید با تعاریف مشخص از رنگ بسته شود. این موضوع و نیزمصادف شدن این تغییرات، با ورود طراح گرافیک جدیدمان، “حسین یوزباشی” موجب شد که مجله نسبت به دوره‌ی قبل تفاوت های ظاهری و محتوایی بسیار داشته باشد. نشانه‌ی مجله (لوگو) و سرکلیشه‌ها و ساختار صفحات ، کاملا تغییر کرد و عنصر رنگ به خوبی به کار گرفته شد.
با حضور طراح گرافیک جدید،خواسته‌های تحریریه و نویسندگان مطالب ، به خوبی درک و برآورده شد و با راهنمایی‌های مناسب ایشان به بهتر شدن محتوا و متناسب شدن آن با قالب نوشتاری موردنظر نیز کمک شایانی صورت پذیرفت.
تعامل سازنده‌ی او با سردبیر و گاهاً با تحریریه (که اولین تجربه‌های نوشتن در یک مجله‌ی تمام رنگی را از سر می‌گذراندند)، روند رضایت بخشی را برای مجله رقم زد. در کل تجربه‌ی کار با آقای یوزباشی تجربه‌ای دلپذیر و بسیار آموزنده برای من به عنوان سردبیر بود.

۳ نظرارسال نظر

  • عالی بود.. جناب یوزباشی و خانم چمن آرا.. دمتون گرم.. تغییراتی که توی این مدت تو این مجله انجام شد خیلی موفق و خیلی آموزنده شد..
    به نظرم ارتباط بسیار خوبی بین طراح گرافیک و تیم محتوایی شامل سردبیر و نویسنده‌ها به وجود اومد.. در واقع فکر می کنم هر تغییری بستگی زیادی به این داره که تیم محتوا و سردبیر هم این تغییر رو بخوان و برای رسیدن به این تغییر تلاش کنن.. در واقع خیلی از سردبیرهای مجلات رشد خواهان تغییر در مجلاتشون هستند ولی به اشتباه فکر می‌کنن این تغییر به شکل یک طرفه‌ای باید از طریق طراح گرافیک به وجود بیاد.. این دوستان متاسفانه نه ایده‌ای به لحاظ ژورنالیستی دارند و نه سعی اون رو.. امیدوارم این تلاش مشترک در آینده به شکل بارزی ادامه پیدا کنه و اتفاق های بیشتر و بهتری رو ببینیم..

Leave a Reply

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های ضروری مشخص شده‌اند. *